586 symboli w bazie
codziennie nowe aktualizacje

Motyl jako symbol

Motyl jako symbol

Motyl jako symbol jest znany w wielu kulturach na całym świecie. Zwykle kojarzy się z pięknem, wolnością, lekkością i życiem. Ale to również symbol przemijania, śmierci, marności i bezmyślności. Wiąże się ponadto z symboliką duszy oraz wewnętrznej i zewnętrznej przemiany. Bogaty symbolicznie jest także sam cykl życia motyla.

Motyl jako symbol zmiany

Cykl życia motyla składa się z czterech stadiów (jajo, gąsienica, poczwarka, imago), z których każda oznacza istotną zmianę i przeobrażenie. Stąd też motyl bardzo często funkcjonuje jako symbol metamorfozy, przemiany i transformacji (jako przemiana fizyczna, psychiczna, mentalna, również w sensie uleczania, uzdrowienia, osiągnięcia dojrzałości itd.).

Symbol motyla, źródło: Pixabay

W mitologii greckiej przeobrażenie motyla z poczwarki w dorosłą postać było interpretowane jako wyjście duszy z ciała, a cały cykl życia motyla rozumiano jako życie, śmierć i zmartwychwstanie.

Motyl nocny

Szczególną odmianą motyla jest motyl nocny, symbolizujący lekkomyślność i nieroztropność. Ćma przyciągana przez światło ognia może bowiem spalić sobie skrzydełka i w konsekwencji zginąć.

Skomentuj symbol lub wpisz dodatkowe informacje

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Komentarze

Podobne symbole