586 symboli w bazie
codziennie nowe aktualizacje

Logo UJ

UJ – informacje o uniwersytecie

UJ (Uniwersytet Jagielloński) to najstarsza wyższa uczelnia w Polsce i jedna z najstarszych w Europie.

Jej historia sięga XIV wieku – Studium Generale została powołana przez króla Kazimierza Wielkiego aktem erekcyjnym z 12 maja 1364 roku. Po śmierci założyciela rozwój uczelni został wstrzymany. Dopiero w 1400 roku król Władysław Jagiełło odnowił uniwersytet. Wiek XV i początek XVI wieku określa się jako okres rozkwitu uczelni, który przechodzi następnie w kryzys. Burzliwa historia UJ trwała do 1989 roku, po którym uniwersytet odzyskał anatomię. Od 1817 roku uczelnię nazywa się Uniwersytetem Jagiellońskim na cześć dynastii Jagiellonów. UJ do dziś jest jedną z najbardziej prestiżowych uczelni wyższych w Polsce i Europie.

Logo UJ

Logo UJ to herb przedstawiający dwa skrzyżowane złote berła, umieszczone na niebieskiej tarczy, nad którą znajduje się korona.  Korona w herbie nawiązuje kształtem do korony grobowej fundatora uczelni, Kazimierza Wielkiego.

Logo UJ, źródło: Shutterstock

Herb Uniwersytetu jest najważniejszym z sześciu znaków uczelni, które określa jej statut. Używany był już w XV wieku, ale jego znana dziś forma ukształtowała się w drugiej połowie XIX wieku. Wszystkie symbole UJ zostały zastrzeżone w Urzędzie Patentowym.

Skomentuj symbol lub wpisz dodatkowe informacje

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Komentarze

Podobne symbole