586 symboli w bazie
codziennie nowe aktualizacje

Logo Scanii

Scania – informacje o firmie

Scania to szwedzka firma produkująca samochody ciężarowe, autobusy, ciągniki oraz silniki wysokoprężne dla wielu gałęzi przemysłu.

Jej historia sięga korzeniami do końca XIX wieku, kiedy powstało przedsiębiorstwo Vagnsfabriks Aktiebolaget i Södertälje (Vabis), które w 1911 roku łączy się z firmą Maskinfabriksaktiebolaget Scania, założoną w 1900 roku. Ich połączenie dało początek spółce AB Scania-Vabis, która zajęła się produkcją silników, samochodów osobowych, dostawczych i ciężarowych, a wkrótce również autobusów. Podczas I i II wojny światowej firma skupia się na potrzebach wojska. W 1936 roku opracowuje swój pierwszy silnik wysokoprężny. W latach 50. Scania-Vabis wychodzi na rynek europejski. W 1969 roku Scania łączy się z przedsiębiorstwem Saab, czego wynikiem jest powstanie Saab-Scania AB. Współpraca trwa do 1995 roku, a po jej zakończeniu przedsiębiorstwo staje się niezależną firmą.

Logo Scanii

Logo Scanii przedstawia głowę gryfa w koronie, umieszczoną w trójkątnej formie, symbolizującej kierownicę. Utrzymane jest w niebiesko-czerwonej kolorystyce.

Gryf to mityczne stworzenie z głową orła i ciałem lwa, które zapożyczono z herbu szwedzkiej prowincji Skane, od której pochodzi nazwa firmy. Jest symbolem szybkości i odwagi.

Logo Scanii, źródło: Shutterstock

Bazą do obecnego logo Scanii był projekt Carla Fredrika Reuterswarda z 1984 roku, ale znak z gryfem został zarejestrowany już w 1901 roku.Od tamtego czasu był wielokrotnie modyfikowany, ale mityczne stworzenie pozostało do dziś jego niezmiennym elementem i znakiem rozpoznawczym firmy.

Skomentuj symbol lub wpisz dodatkowe informacje

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Komentarze

Podobne symbole