586 symboli w bazie
codziennie nowe aktualizacje

Logo Poczty Polskiej

Poczta Polska – ogólne informacje

Poczta Polska to największy operator pocztowy w Polsce, jest spółką Skarbu Państwa, która świadczy usługi pocztowe oraz bankowe.  

Jej historia sięga XVI wieku. W 1558 roku z inicjatywy Zygmunta Augusta powstało połączenie pocztowe między Krakowem a Wenecją. Stworzona w takiej formie poczta królewska nie działała jeszcze na terenie kraju, gdzie przesyłki wciąż nadawano przez posłańców.

Po rozbiorach Polski poczta znalazła się w rękach zaborców, aby odrodzić się dopiero po odzyskaniu niepodległości przez Polskę w 1918 roku.

Logo Poczty Polskiej

Logo Poczty Polskiej przedstawia złotą trąbkę pocztową na czerwonym tle. W takiej formie używane jest od 2013 roku.

Logo Poczty Polskiej, źródło: https://www.shutterstock.com/

Poprzednie logo Poczty Polskiej przedstawiało złotą trąbkę na niebieskim tle. Nowy znak miał być wyrazem zachodzących zmian, stąd też nowoczesne opracowanie graficzne symbolu trąbki. Wprowadzone barwy podkreślają zaś narodowy charakter placówki.

Historia symbolu ma swoje korzenie w średniowieczu, kiedy to sygnałem trąbki swoje przybycie obwieszczali dawni pocztylioni. Trąbka służyła ponadto do odstraszania dzikich zwierząt, informowała także podróżujących o zbliżającym się urzędniku pocztowym.

Trąbka jest symbolem pocztowym w prawie wszystkich krajach na świecie.  

Skomentuj symbol lub wpisz dodatkowe informacje

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Komentarze

Podobne symbole