586 symboli w bazie
codziennie nowe aktualizacje

Logo PiS-u

PiS – informacje o partii

PiS (Prawo i Sprawiedliwość) to polska partia polityczna o poglądach prawicowych, konserwatywnych i chrześcijańsko-demokratycznych.

Jej historia rozpoczyna się w 2001 roku, kiedy PiS powołują do życia bracia Jarosław i Lech Kaczyński. W 2005 roku Lech Kaczyński wygrywa wybory prezydenckie, a rok później partia tworzy koalicję rządzącą z Samoobroną i Ligą Polskich Rodzin. W 2007 roku rząd PiS podaje się do dymisji. W 2010 roku prezydent Lech Kaczyński ginie w katastrofie rządowego samolotu pod Smoleńskiem. Po śmierci brata liderem partii zostaje Jarosław Kaczyński. W 2015 roku partia wygrywa po raz kolejny wybory parlamentarne, a jej kandydat, Andrzej Duda, zostaje prezydentem RP. Pięć lat później powtarza swój sukces w wyborach prezydenckich.

Ideologia partii PiS skupia się wokół solidaryzmu, eurosceptycyzmu, interwencjonizmu i wartości chrześcijańskich. Partia przywiązuje również dużą wagę do wzmacniania tożsamości narodowej, podkreśla wartość rodziny, kładzie silny nacisk na prawo do życia od poczęcia do naturalnej śmierci.

Logo PiS-u

Logo PiS-u to nazwa „PiS’”, będąca skrótem nazwy partii, oraz orzeł w koronie, połączony ze środkową literą akronimu. Znak powstał w 2005 roku. Logo PiS poprzez swoją formę i barwy wyraża związek z dawną Rzeczpospolitą i stanowi odniesienie do tradycji republikańskiej. Orzeł w koronie nawiązuje zaś do obecnego godła Polski.

Logo PiS-u, źródło: Shutterstock

Orzeł jest ponadto symbolem patriotyzmu, wiary, zwycięstwa oraz cnoty. Korona symbolizuje natomiast godność, honor i sukces.

Skomentuj symbol lub wpisz dodatkowe informacje

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Komentarze

Podobne symbole