586 symboli w bazie
codziennie nowe aktualizacje

Logo NASA

NASA – informacje o agencji

NASA (National Aeronautics and Space Administration, pol. Narodowa Agencja Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej) to największa na świecie agencja kosmiczna, będąca agencją rządu USA.

Jej historia sięga 1915 roku, kiedy to powstaje NACA (amerykański komitet doradczy do spraw aeronautki), przekształcony w 1958 roku w NASA.

NASA jest odpowiedzialna za program badań i lotów kosmicznych, a jej głównym zadaniem jest planowanie i eksploracja przestrzeni kosmicznej. Siedziba NASA znajduje się w Waszyngtonie, ale na terenie Stanów Zjednoczonych agencja ma czternaście ośrodków badawczych.

Logo NASA

Logo NASA to niebieski okrąg, wewnątrz którego umieszczono biały napis „NASA”, gwiazdy, białą linię oraz czerwoną ikonę w kształcie litery „V”.

Okrągła forma logo symbolizuje planetę,  gwiazdy to symbol kosmicznej przestrzeni, a biała linia to orbita, oznaczająca kosmiczną podróż. Czerwony znak nawiązuje zaś do kształtu skrzydeł. Kolory logo to barwy amerykańskiej flagi.

nasa logo
Logo NASA, źródło: Shutterstock

Logo NASA w takiej formie było używane w latach 1959-1975, a następnie od 1992 roku do dziś. Zostało zaprojektowane przez Jamesa Modarelli w 1959 roku, znane jest również jako meatball (klopsik). Powstało jako uproszczona forma pierwszego znaku agencji – pieczęci z 1958 roku, której w sytuacjach oficjalnych używa się do dzisiaj.

Drugie logo NASA, które potocznie nazywa się „robaczkiem”, używane było w latach 1975-1992.

Przedstawia czerwony napis „NASA”, gdzie szczególnie charakterystyczne są dwie litery „A”, pisane bez poziomych belek. W 2020 roku przywrócono tę formę logo, umieszczając ją na boku rakiety.

Skomentuj symbol lub wpisz dodatkowe informacje

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Komentarze

Podobne symbole