520 symboli w bazie
codziennie nowe aktualizacje

Logo NASA

NASA – informacje o agencji

NASA (National Aeronautics and Space Administration, pol. Narodowa Agencja Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej) to największa na świecie agencja kosmiczna, będąca agencją rządu USA.

Jej historia sięga 1915 roku, kiedy to powstaje NACA (amerykański komitet doradczy do spraw aeronautki), przekształcony w 1958 roku w NASA.

NASA jest odpowiedzialna za program badań i lotów kosmicznych, a jej głównym zadaniem jest planowanie i eksploracja przestrzeni kosmicznej. Siedziba NASA znajduje się w Waszyngtonie, ale na terenie Stanów Zjednoczonych agencja ma czternaście ośrodków badawczych.

Logo NASA

Logo NASA to niebieski okrąg, wewnątrz którego umieszczono biały napis „NASA”, gwiazdy, białą linię oraz czerwoną ikonę w kształcie litery „V”.

Okrągła forma logo symbolizuje planetę,  gwiazdy to symbol kosmicznej przestrzeni, a biała linia to orbita, oznaczająca kosmiczną podróż. Czerwony znak nawiązuje zaś do kształtu skrzydeł. Kolory logo to barwy amerykańskiej flagi.

nasa logo
Logo NASA, źródło: Shutterstock

Logo NASA w takiej formie było używane w latach 1959-1975, a następnie od 1992 roku do dziś. Zostało zaprojektowane przez Jamesa Modarelli w 1959 roku, znane jest również jako meatball (klopsik). Powstało jako uproszczona forma pierwszego znaku agencji – pieczęci z 1958 roku, której w sytuacjach oficjalnych używa się do dzisiaj.

Drugie logo NASA, które potocznie nazywa się „robaczkiem”, używane było w latach 1975-1992.

Przedstawia czerwony napis „NASA”, gdzie szczególnie charakterystyczne są dwie litery „A”, pisane bez poziomych belek. W 2020 roku przywrócono tę formę logo, umieszczając ją na boku rakiety.

Skomentuj symbol lub wpisz dodatkowe informacje

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Komentarze

Podobne symbole