586 symboli w bazie
codziennie nowe aktualizacje

Logo Mercedesa

Mercedes – informacje o firmie

Mercedes-Benz to niemiecka marka samochodów osobowych, dostawczych i ciężarowych oraz autobusów. Firma należy do koncernu Daimler AG.

Historia firmy sięga lat 80. XIX wieku i rozpoczyna się od założenia dwóch niezależnych przedsiębiorstw – w 1883 roku Karl Benz otwiera Benz & Co, natomiast w 1890 roku z inicjatywy Gottlieba Daimlera powstaje Daimler-Motoren-Gesellschaft. Początkowo firmy działają niezależnie, konkurując ze sobą na rynku. W 1924 roku w obliczu powojennego kryzysu łączą jednak siły, a tym samym powstaje Daimler-Benz A.G. Ich współpraca trwa do 1998 roku.

Nazwa Mercedes pochodzi od imienia córki Emila Jellinka, austriackiego dyplomaty, który sprzedawał z zyskiem samochody kupowane od Daimlera. Wkrótce przedsiębiorca chce zostać wyłącznym sprzedawcą jego aut, pod warunkiem jednak sygnowania ich nazwą Mercedes. Pierwszy pojazd pod tą marką powstał w 1901 roku.

Logo Mercedesa

Logo Mercedesa to trójramienna gwiazda wpisana w okrąg.

Logo Mercedesa, źródło: Shutterstock

Inspiracją do powstania logo był rysunek wykonany przez Gottlieba Daimlera na karcie pocztowej do żony w 1872 roku. Na odwrocie napisał, że znak ten będzie w przyszłości symbolem jego własnej fabryki. Trzy ramiona gwiazdy miały wyznaczać kierunek rozwoju firmy (produkcja samochodów, samolotów i łodzi) i stanowić wyraz marzeń o zmotoryzowaniu lądu, powietrza i wody.

Na pomysł użycia znaku wpadli w 1900 roku synowie Gottlieba Daimlera. Pierwsze logo z gwiazdą powstało w 1909 roku, zastępując poprzedni znak marki.

Logo Mercedesa 1902, źródło: https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Mercedes_benz_logo_1902.png

Po raz pierwszy logo z gwiazdą zmieniono w 1916 roku.

Logo Mercedesa 1916, źródło: https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Mercedes_benz_logo_1916.png

Następna zmiana logo miała miejsce dziesięć lat później w związku z połączeniem firm Benza i Daimlera.

Logo Mercedesa 1926, źródło: https://commons.wikimedia.org/wiki/File:(Mercedes-Benz)_Photography_by_David_Adam_Kess,_the_color_red.jpg, autor: David Adam Kess, licencja: https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/deed.en

W 1933 roku logo zmieniono na minimalistyczny znak, składający się z czarnej gwiazdy i okręgu na białym tle, potem (1989) wprowadzono kolor srebrny. Ostatnia zmiana logo miała miejsce w 2011 roku.

Skomentuj symbol lub wpisz dodatkowe informacje

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Komentarze

Podobne symbole