586 symboli w bazie
codziennie nowe aktualizacje

Logo Linuxa

Linux – informacje o systemie

Linux to system operacyjny, którego bazę stanowi jądro Linux. Jest to tzw. wolne oprogramowanie, co oznacza, że system może być dowolnie modyfikowany przez jego użytkowników na podstawie kodu źródłowego. Co więcej, Linux nie jest niczyją własnością, bo należy do całej społeczności osób, które z niego korzystają i przyczyniają się do jego rozwoju.

System powstał w 1991 roku, stworzony przez fińskiego informatyka, Linusa Torvaldsa. Jego nazwa pochodzi od imienia twórcy oraz słowa „Unix”. Pomysłodawcą nazwy był jednak Ari Lemmke, administrator serwera FTP, na którym po raz pierwszy udostępniono kod źródłowy Linuxa. Sam Linus Torvalds obstawał przy nazwie „Freax”.

Obecnie Linux jest jednym z najpopularniejszych systemów operacyjnych, na jego kodzie źródłowym oparty jest system Android.

Logo Linuxa

Logo Linuxa przedstawia uśmiechniętego pingwina o imieniu Tux. Zostało zaprojektowane przez Larry’ego Ewinga w 1996 roku.

Historia pingwina Tux zaczyna się od ogłoszenia konkursu na logo Linuxa w 1996 roku. Zgłoszono wówczas wiele propozycji, ale wybór Linusa Torvaldsa padł właśnie na pingwina, który wydał mu się niezwykle sympatycznym zwierzątkiem.

Logo Linuxa, źródło: https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Linux_Logo_in_Linux_Libertine_Font.svg, autor: Havarhen, licencja: https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/deed.en

W tym kontekście krąży również pewien żart – twórca Linuxa miał bowiem zostać ugryziony przez pingwina podczas podróży do Australii, czego skutkiem była choroba „pingwinia”, powodująca bezsenność i konieczność myślenia o pingwinach.

Według niektórych imię pingwina wywiedziono od słów „Torvald's Unix”, choć jego pochodzenie wyjaśnia się również angielskim słowem „tuxedo”, które znaczy „smoking” – często mówi się, że pingwin wygląda, jakby był ubrany w smoking.

Skomentuj symbol lub wpisz dodatkowe informacje

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Komentarze

Podobne symbole