586 symboli w bazie
codziennie nowe aktualizacje

Logo Kia

Kia – informacje o firmie

Kia to koreańska marka samochodów osobowych, dostawczych, oraz autobusów, należąca do grupy Hyundai Kia Automotive, jest najstarszą koreańską firmą motoryzacyjną.

Jej historia rozpoczyna się w 1944 roku, kiedy powstaje przedsiębiorstwo Kyungsung Precision Industry, zajmujące się ręczną produkcją części do rowerów. Jego nazwa zostaje zmieniona w latach 50. na  Kia Industry Company. W 1961 roku powstaje pierwszy motocykl, a dziesięć lat później pierwsza ciężarówka marki Kia. Debiutanckie auto osobowe widzi światło dzienne w 1974 roku. W 1993 roku z fabryki wyjeżdża pierwszy model Kia Sportage.

W latach 90. firma przeszła poważny kryzys. Większą część akcji spółki przejął wówczas Hyundai, tym samym powstała Hyundai-Kia Automotive Group.

Logo Kia

Logo Kia to nazwa „Kia”, umieszczona w owalu. Szczególnie charakterystyczna jest litera „A”, w której brak poziomej belki. Sama nazwa „Kia” powstała z połączenia dwóch koreańskich słów: „ki” to „powstać” lub „wywodzić się”, natomiast „a” to Azja, co można przetłumaczyć jako „powstać w Azji”. Logo w takiej formie używane jest od 2004 roku.  

Logo Kia, źródło: Shutterstock

Pierwsze logo Kia powstało w 1944 roku, jego centralny element stanowiło koło zębate. Logo zostało zmienione w 1964 roku na okrągły, zielony znak przypominający kształtem literę „Q”.

Kolejna zmiana logo Kia miała miejsce w 1986 roku, wówczas wprowadzono do niego nazwę „Kia”, pisaną stylizowaną czcionką. W 1994 roku powstało logo w postaci zbliżonej do obecnej.

Skomentuj symbol lub wpisz dodatkowe informacje

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Komentarze

Podobne symbole