586 symboli w bazie
codziennie nowe aktualizacje

Logo Fiata

Fiat – informacje o firmie

Fiat to włoska marka samochodów i koncern z siedzibą w Turynie, należący do Fiat Chrysler Automobiles.

Jej historia sięga korzeniami do końca XIX wieku – firma Fiat (Fabbrica Italiana Automobili Torino, czyli Włoska fabryka samochodów osobowych w Turynie) powstaje 11 lipca 1899 roku. Zostaje założona z inicjatywy hrabiego Roberto Biscaretti di Ruffia oraz porucznika, Giovani Agnelli. Rok później w Corso Dante działa już fabryka, a w 1905 roku Fiat ma do zaoferowania aż szesnaście modeli aut.

W Polsce fabryka Fiata powstaje w 1967 roku na warszawskim Żeraniu, choć pierwsze próby produkcji samochodów marki miały miejsce już w latach 20. XX wieku. Wkrótce światło dzienne widzi Fiat 125p, a w 1973 roku powstaje słynny Fiat 126p, zwany Maluchem.

Obecnie Fiat Chrysler Automobile produkuje samochody osobowe i dostawcze, a w skład koncernu wchodzi kilkanaście firm i marek.

Logo Fiata

Logo Fiata przedstawia nazwę „FIAT” z charakterystyczną literą „A”. Napis umieszczony jest na czerwonym tle w kolistym obramowaniu. Znak w obecnej formie używany jest od 2006 roku. Stanowi nawiązanie do tradycyjnego logo Fiata.

fiat logo
Logo Fiata, źródło: Shutterstock

Pierwsze logo Fiata powstało w 1899 roku, była to prostokątna metalowa tabliczka z pełną nazwą firmy „Fabbrica Italiana Automobili Torino” oraz numerem seryjnym samochodu. Znak zmieniono w 1901 roku. Od tamtego czasu logo przeszło jeszcze wiele zmian i modyfikacji, ale jego stałym elementem pozostała nazwa „FIAT”. Wyjątek stanowi logo z 1991 roku, kiedy napis zastąpiono symbolem ukośnych kresek.

Skomentuj symbol lub wpisz dodatkowe informacje

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Komentarze

Podobne symbole