586 symboli w bazie
codziennie nowe aktualizacje

Logo Corvette

Chevrolet Corvette – podstawowe informacje

Chevrolet Corvette to jeden z najbardziej legendarnych samochodów sportowych średniej klasy marki Chevrolet, należącej do General Motors. Produkowany jest od 1953 roku. Obecnie, w 2020 roku, na rynek trafiła jego ósma generacja. Konstruktorem i pomysłodawcą samochodu był Harley Earl, a nazwę wymyślił Myron Scott, którego inspiracją stały się małe statki fregatowe. Podobno pomysł na stworzenie auta narodził się w głowie Earla, kiedy patrzył na żołnierzy wracających w Jaguarach i Alfach Romeo z II wojny światowej.

Samochód od początku cechuje się posiadaniem jednej pary drzwi. W drugiej generacji nadano nadwoziu Chevroleta Corvette wyglądu rekina, natomiast trzecia generacja zyskała zasłonięte reflektory.

Samochód występuje w dwóch formach nadwozia: roadster i coupe.

Jak wygląda logo Corvette?

Pierwotne logo Chevroleta Corvette zawierało skrzyżowane flagi USA i flagę startową, charakterystyczną dla wyścigów samochodowych (flaga w czarno-białą kratę). Szybko jednak się okazało, że używanie flagi państwowej w celach marketingowych jest niezgodne z prawem. Wymieniono ją zatem na umieszczony na czerwonej fladze francuski symbol niewinności, kojarzony z francuską monarchią, fleur-de-lis.

Logo Chevrolet Corvette, źródło: Pixabay

To symbol kwiatu lilii lub kosaćca żółtego. Sięgnięto po ten motyw, wskazując na francuski źródłosłów nazwy „chevrolet”. Obok niego na tej samej fladze umieszczono również złote logo marki Chevrolet.

Logo Chevrolet Corvette, rok 1978, źródło: Pixabay

Kształt logo zmieniał się z czasem, poprawki dotyczyły głównie form flag i sposobu ich łączenia. W roku 1984, na samochodach czwartej generacji zamieniono flagi stronami – po lewej umieszczono wyścigową, po prawej – czerwoną. Strony od tego czasu nie zostały zmienione, natomiast dopracowano formę całego emblematu, dodając mu nowoczesnego charakteru.

Logo Corvette, źródło: Shutterstock

Skomentuj symbol lub wpisz dodatkowe informacje

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Komentarze

Podobne symbole