586 symboli w bazie
codziennie nowe aktualizacje

Kot jako symbol

Kot jako symbol

Kot to symbol niezwykle popularny i znany na całym świecie, a także bardzo bogaty w znaczenia. Ogromną rolę przypisywano mu już w starożytnym Egipcie.

Kot zwykle kojarzy się z niezależnością, wdziękiem i  tajemniczością. Ale jest również symbolem grzechu, ciemności, niewierności i okrucieństwa.

Łączy się go ponadto z lenistwem, umiłowaniem wygody i ciepła. Samica kota występuje zaś niekiedy jako symbol czułego macierzyństwa.

Symbol kota, źródło: Pixabay

Kot jako zwierzę nocne

Kot jest zwierzęciem związanym z Księżycem i nocą. W mitologiach często występuje jako atrybut bóstw księżycowych. Ma wzrok przystosowany do widzenia w ciemności,  porusza się bezszelestnie i poluje nocami. Aktywność nocna kota czyni z niego również symbol intuicji i podświadomości.

Kot jako zły omen

Od dawna znany jest przesąd o kocie, zwłaszcza czarnym, który przebiega komuś drogę, co jest interpretowane jako zły znak i zapowiedź nieszczęścia czy pecha.

Złą sławę kot zyskał już zresztą w średniowieczu. Był wówczas postrzegany jako siedlisko diabła i towarzysz czarownic. Sądzono także, że koty wysysają życie z niemowląt podczas snu.

Skomentuj symbol lub wpisz dodatkowe informacje

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Komentarze

Podobne symbole