codziennie nowe aktualizacje
Herb Polski
Czym jest herb Polski?
Zwyczajowo nazywany godłem herb Polski to oficjalny symbol Rzeczpospolitej Polskiej. Wywodzi się z herbu pierwszej dynastii polskich władców, Piastów. Wizerunek orła w koronie na czerwonym polu jest chroniony prawem jako unikatowy symbol państwowy. Obecny jest na budynkach administracji publicznej, w szkołach i sądach. Za niszczenie lub znieważanie godła (oraz innych symboli narodowych) nakłada się, na podstawie artykułu 137 Kodeksu karnego, karę grzywny, ograniczenia lub pozbawienia wolności. Stale toczą się dyskusje odnośnie wyznaczenia granic wykorzystania godła w przestrzeni publicznej.
Jak wygląda herb Polski?
Jego dokładny wygląd określa artykuł 28 Konstytucji RP. Godło ewoluowało przez lata; obecny wzór wprowadzono 22 lutego 1990 r. Przedstawia orła białego w złotej koronie, z głową zwróconą w lewą stronę, na czerwonym tle. Wizerunek ten się zmieniał, jednak orzeł i czerwone tło zachowało się od czasów piastowskich. Zmieniała się forma godła: kształt tarczy, wygląd samego bielika. Orzeł utracił koronę w czasach Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej - ogłoszono tę zmianę w Konstytucji PRL z 22 lipca 1952 r.
Historia herbu Polski
Według legendy Lech, założyciel państwa Polan, zobaczył w okolicach Poznania orła białego na tle czerwonego nieba podczas zachodu słońca i zachwycił się tym widokiem. Umieścił go w godle swojego państwa i w tych okolicach się osiedlił, zakładając pierwsze miasto – Gniezno. Historycy w swoich pismach, m. in. Jan Długosz w Rocznikach z lat 1455-1480, wspominali o herbie Polski. Większe zmiany w godle odnotowano w czasach Rzeczpospolitej Obojga Narodów – połączono go z herbem Litwy, Pogonią.
W późniejszych latach, zwłaszcza w czasie powstań, stale używano herbu z orłem. Był on symbolem także Księstwa Warszawskiego i Królestwa Polskiego. Ostatnią istotną zmianą w godle Polski było pozbawienie orła korony w okresie PRL.
Komentarze