586 symboli w bazie
codziennie nowe aktualizacje

Herb Białorusi

  • herb Białorusi
  • symbol Białorusi
  • godło Białorusi

Herb Białorusi - ogólne informacje

Herb Białorusi, nazywany inaczej godłem państwowym Republiki Białorusi, jest najważniejszym z symboli państwa, na równi z flagą i hymnem (na mocy Rozporządzenia Prezydenta Republiki Białorusi o zatwierdzeniu etalonu państwowego godła Republiki Białorusi i ustawy o państwowym godle Republiki Białorusi). Aktualna wersja symbolu została zatwierdzona przez prezydenta Aleksandra Łukaszenkę 7 czerwca 1995 roku. Od 1991 roku jako godła używano herbu Pogoń (rycerz w zbroi na koniu na czerwonym polu). Przy tworzeniu nowego herbu posłużono się godłem Białoruskiej Socjalistycznej Republiki Radzieckiej.

Jak wygląda godło Białorusi?

Na herbie w centrum widać kontur Białorusi, umieszczony na tle złotych promieni słońca. Tuż nad nim znajduje się czerwona gwiazda. Po bokach widnieją ułożone w półokręgi kłosy zbóż i kwiaty koniczyny (po lewej) i lnu (po prawej stronie).

Herb Białorusi, źródło: Wikimedia Commons

Kwiaty opasane są wstęgami w kolorach białoruskiej flagi. Tuż pod promieniami słońca znajduje się kula ziemska (górna część, z widoczną Europą i częścią Azji) oraz napis "Republika Białorusi" w alfabecie cyrylickim.

Gdzie widnieje herb Białorusi?

Godło obecne jest na budynkach prezydenta, w Izbie Reprezentantów, ministerstw, Narodowego Banku, siedzibie Rady Ministrów i innych budynkach administracji państwowej. Pojawia się także na dokumentach wydawanych przez państwo: obligacjach, paszportach, znaczkach pocztowych itp.

Skomentuj symbol lub wpisz dodatkowe informacje

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Komentarze

Podobne symbole