codziennie nowe aktualizacje
Symbole/znaki greckie
Spis treści
Czym są symbole greckie?
Pismo greckie powstało około IX wieku p. n. e. Alfabet wykształcił się pod wpływem ludów Lewantu. Pierwszym pismem Greków było pismo linearne B, znane z dialektu mykeńskiego, które zostało odczytane dopiero w XX wieku (1952r.). Właściwy alfabet grecki powstał z alfabetu fenickiego. Oprócz zapisu słów alfabet służył Grekom także do zapisu liczb i nut. Dziś powszechni stosuje się go w matematyce i fizyce m. in. do oznaczania kątów. Pismo greckie początkowo było zapisywane od prawej do lewej, potem zmieniono zapis na bustrofedon, czyli naprzemienny zapis od prawej do lewej i od lewej do prawej. Charakterystycznymi dla języka greckiego znakami diakrytycznymi są przydech, akcenty i dyftongi.
Jak wyglądają symbole greckie?
Grecki alfabet składa się z 24 liter, zarówno majuskuły, jak i minuskuły: alfa, beta, gamma, delta, epsilon, dzeta, eta, theta, jota, kappa, lambda, my, ny, ksi, omikron, phi, rho, sigma, tau, ipsylon, phi, chi, psi, omega, oraz 7 liter nieużywanych współcześnie, ale obecnych w starogreckim: diagamma, stigma, heta, kaj, san, koppa, sampi.
Gdzie stosuje się symbole greckie?
Greckie litery to dziś symbole wielu zjawisk, pojęć z zakresu kilkunastu różnych dziedzin, takich jak biologia, astronomia, fizyka, matematyka, ekonomia, informatyka, medycyna, chemia itd.
Komentarze