586 symboli w bazie
codziennie nowe aktualizacje

Symbol teatru

Skąd pochodzi symbol teatru?

Historia teatru sięga Aten w VI w. p.n.e., kiedy to w starożytnej Grecji zaczęto wystawiać pierwsze sztuki widowiskowe. Inspiracją dla powstania teatru były dytyramby ku czci boga Dionizosa, odbywające się w czasie poświęconych mu uroczystości religijnych – dionizji. Z czasem ta gałąź sztuki rozwijała się coraz bardziej, budowano specjalne amfiteatry, gdzie odbywały się przedstawienia. Tespis wprowadził na scenę jednego aktora, a Ajschylos drugiego i początkowo tylko dwóch odtwórców pojawiało się na scenie, w różnych rolach. Aby wystawić sztukę, w której brała udział większa liczba bohaterów, aktorzy nakładali kolorowe maski, wyrażające różne emocje. Maski te, choć z czasem ich użycie przestało być w teatrze obowiązkowe, stały się jego symbolem.

Jak wygląda symbol teatru?

Symbol teatru stanowią dwie maski, smutna i wesoła. Nawiązują one właśnie do pierwszych greckich sztuk i konieczności urozmaicania postaci.

Symbol teatru
Symbol teatru, źródło: Freepik

Co oznacza symbol teatru?

Symbol w starożytnej Grecji oznaczał przede wszystkim teatr, kojarzył się jedynie z tą konkretną dziedziną sztuki. Czasem wyobrażały też konkretne bóstwa i były używane w czasie rytuałów ku ich czci. We współczesnej kulturze maska ma o wiele bardziej rozbudowane znaczenie. Może oznaczać skrytość, hipokryzję, tajemnicę, a nawet przyjmowanie przez człowieka ról w codziennym życiu.

Skomentuj symbol lub wpisz dodatkowe informacje

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Komentarze

Podobne symbole