586 symboli w bazie
codziennie nowe aktualizacje

Symbole szczęścia

Symbole szczęścia

Symbole szczęścia to pewne znaki, którym przypisuje się specjalne właściwości. Wierzy się, że mogą przynosić pomyślność i przyciągać powodzenie oraz zapewniać ochronę. Są znane na całym świecie, a sama ich tradycja sięga korzeniami aż do starożytności.

Symbole szczęścia często wykorzystuje się również jako motyw dekoracyjny, np na przedmiotach, tatuażach.

Jakie są symbole szczęścia?

Do najbardziej znanych symboli szczęścia należą:

1) czterolistna koniczyna – symbol wywodzi się z kultury Celtów, którzy wierzyli, że czterolistna koniczyna stanowi ochronę przed złem. Niekiedy przypisuje się również określone znaczenia jej czterem listkom (nadzieja, wiara, miłość i szczęście).

W przyrodzie jest bardzo rzadkim zjawiskiem (podobno występuje raz na dziesięć tysięcy egzemplarzy), a jej szukanie to swoisty rytuał. Niewątpliwie więc każdy, kto taką znajdzie, zasługuje na miano szczęściarza;

Symbol szczęścia - czterolistna koniczyna, źródło: Pixabay

2) podkowa – symbol prawdopodobnie wywodzi się z kultury celtyckiej. Celtowie wierzyli w jej magiczne właściwości odpędzania zła z uwagi na żelazo, z którego wówczas była wykonywana. Nie bez znaczenia pozostawała również forma podkowy, sądzono bowiem, że także kształt półksiężyca odstrasza złe duchy.

Podkowę wiesza się zwykle na ścianie nad drzwiami wejściowymi, co ma zapewnić ochronę dla domu i szczęście dla jego mieszkańców;

Symbol szczęścia - podkowa, źródło: Pixabay

3) skarabeusz – symbol wywodzi się ze starożytnego Egiptu, gdzie skarabeusze traktowano jako zwierzęta święte. Utożsamiane były z bogiem Chepri, a toczone przez nie kulki gnoju interpretowano jako znak odrodzenia. Skarabeusz symbolizuje więc nieśmiertelność, zmartwychwstanie, nowe życie.

Obecnie symbol skarabeusza wykorzystuje się często jako motyw dekoracyjny i traktuje się go jako amulet, który przynosi szczęście;

Symbol szczęścia - skarabeusz, źródło: Pixabay

4) słoń z uniesioną trąbą – symbol wywodzi się z mitologii indyjskiej. W Indiach czczono niegdyś boga Ganesa, mającego głowę słonia, którego kojarzono ze szczęściem, obfitością i pomyślnością. Symbol jednak stał się popularny za sprawą Amerykanów podczas Wielkiego Kryzysu.

Figurki słonia z uniesioną trąbą są do dziś często spotykanym motywem dekoracyjnym.

Symbol szczęścia - słoń z uniesioną trąbą, źródło: Pixabay

Skomentuj symbol lub wpisz dodatkowe informacje

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Komentarze

Podobne symbole