586 symboli w bazie
codziennie nowe aktualizacje

Symbol świateł do jazdy dziennej

Co to są światła do jazdy dziennej?

Światła do jazdy dziennej to rodzaj świateł samochodowych, które są przeznaczone do jazdy w ciągu dnia. Należy odróżniać je od świateł mijania, których używanie jest obowiązkowe w Polsce (i niemal całej Europie).

Są obowiązkowym wyposażeniem każdego nowego pojazdu o masie do 3,5 ton, sprzedawanego na terenie UE po 2011 roku.

Światła do jazdy dziennej stosowane są przede wszystkim w celu oszczędności energii. Są to światła barwy białej, znajdują się z przodu pojazdu, są rozmieszczone symetrycznie i na równej wysokości.

Jak wygląda symbol świateł do jazdy dziennej?

Symbol świateł do jazdy dziennej to zielona ikona wyświetlana na tablicy rozdzielczej, przedstawiająca rozchodzące się światło za pomocą kropek różnej wielkości (od największej do najmniejszej).

Symbol świateł do jazdy dziennej, źródło: https://pl.m.wikipedia.org/wiki/Plik:A27_Daytime_running_lights.svg, licencja: https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/deed.pl, autor: Ehsnils (grafika niezmieniona)

Czasami światła do jazdy dziennej nie są sygnalizowane żadną kontrolką, zdarza się również, że ich włączenie jest oznaczone ikoną świateł pozycyjnych.

Kiedy używa się świateł do jazdy dziennej i jak je włączyć?

Świateł do jazdy dziennej można używać zamiast świateł mijania od świtu do zmierzchu jedynie w warunkach normalnej przejrzystości powietrza. Należy więc pamiętać, że przy gorszej widoczności przepisy wymagają przełączenia ich na światła mijania.

Światła do jazdy dziennej włączają się po uruchomieniu silnika i świecą do chwili, kiedy zostaną przełączone na innych rodzaj świateł.

Skomentuj symbol lub wpisz dodatkowe informacje

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Komentarze

Podobne symbole