586 symboli w bazie
codziennie nowe aktualizacje

Polskie symbole narodowe

Czym są polskie symbole narodowe?

Do symboli Rzeczpospolitej należy hymn Polski – Mazurek Dąbrowskiego, czyli pieśń legionów polskich, napisana przez Józefa Wybickiego, biało-czerwone barwy i godło, czyli orzeł biały. Są one chronione odpowiednimi przepisami (ustawa o godle, barwach i hymnie), a obywatele kraju mają prawo i obowiązek otaczać je czcią i szacunkiem. Ich wygląd (głównie kształt orła i odcienie czerwieni) lekko zmieniały się przez lata – znaczący jest zwłaszcza brak korony u orła w okresie PRL-u. Co ciekawe, w Europie tylko Polska jest w stanie określić precyzyjnie datę narodzin swojego godła – było to 26 czerwca 1295 roku po koronacji Przemysła II.

Jak wyglądają polskie symbole narodowe?

Kształt i konkretny wygląd każdego z symboli zostały jasno określone w ustawie o godle, barwach i hymnie. A zatem godło to biały orzeł w złotej koronie, z głową zwróconą w prawo, ze złotymi szponami i dziobem, umieszczony na czerwonym polu w formie herbu.

Godło Polski - orzeł biały, źródło: gov.pl

Polska flaga jest biało-czerwona, stosunek szerokości do długości wynosi 5:8. Biel zawsze znajduje się na górze, czerwień na dole. W układzie pionowym barw kolor biały układa się po lewej stronie.

Barwy narodowe polskie - flaga Polski, źródło: gov.pl

Zapis nutowy Mazurka Dąbrowskiego na fortepian.

Hymn polski - Mazurek Dąbrowskiego, źródło: Wikipedia

Gdzie można spotkać polskie symbole narodowe?

Godło i barwy narodowe (w postaci flagi) najczęściej występują w siedzibach instytucji państwowych, w szkołach. Przy okazji świąt narodowych zdobią gospodarstwa domowe i inne budynki użyteczności publicznej. Flagę polską prezentuje się także podczas ważnych spotkań dyplomatycznych, spotkań międzynarodowych oraz w czasie sportowych zawodów.

Skomentuj symbol lub wpisz dodatkowe informacje

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Komentarze

Podobne symbole