586 symboli w bazie
codziennie nowe aktualizacje

Oko jako symbol

Oko jako symbol

Oko jako symbol jest znane w wielu kulturach i tradycjach już od starożytności. Oznacza Boga, światło, wiedzę i umysł. Ale kojarzone jest również ze słońcem, miłością, życiem, władzą, czujnością i niebezpieczeństwem.

Pojawia się już w hieroglifach egipskich jako oznaczenie bogów słońca, Ozyrysa i Horusa (Oko Horusa to symbol ochronny, strzegący przez złością i negatywnym wpływem innych), a także symbol życia. Z okiem utożsamia się również Buddę jako „oko świata”.

Symbol oka, źródło: Pixabay

Oko łączy się także z umysłem, charakterem i duszą. Ma ponadto związek z jasnowidzeniem i czarami. Szczególną odmianą symbolu oka jest Oko Opatrzności.

Oko Opatrzności

Oko Opatrzności to symbol wywodzący się z tradycji staroegipskiej. Po raz pierwszy pojawił się w XVI wieku w formie oka otoczonego obłokami. Potem przedstawiono oko w trójkącie, które było uznawane za symbol Trójcy Świętej.

W chrześcijaństwie Oko Opatrzności jest symbolem Opatrzności Boskiej, znakiem wszystko widzącego Boga.

Znak ten jest jednak bardzo popularny, swego czasu został zaadaptowany również przez masonów (jako symbol Wielkiego Architekta Wszechświata), a współcześnie obecny jest m.in. na herbach, flagach, banknotach, Deklaracji Praw Człowieka i Obywatela, jako motyw logo itd.

Skomentuj symbol lub wpisz dodatkowe informacje

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Komentarze

Podobne symbole