586 symboli w bazie
codziennie nowe aktualizacje

Herb Rosji

  • herb Rosji
  • godło Rosji
  • symbol Rosji

Czym jest herb Rosji?

Herb Rosji, zwany inaczej godłem, to główny państwowy symbol Federacji Rosyjskiej. Obowiązuje od 1993 roku.

Jak wygląda godło Rosji?

Aktualne godło Federacji Rosyjskiej nawiązuje do tradycji z czasów Cesarstwa wschodniorzymskiego. Chodzi o jego główny element: dwugłowego, złotego orła. Jest on umieszczony na czerwonym polu, na każdej z jego głów znajduje się korona. Ponad nimi jest jeszcze jedna, największa. Pośrodku korpusu orła widnieje herb Pogoń Ruska – wizerunek św. Jerzego na koniu, walczącego ze smokiem. Orzeł trzyma w szponach symbole władzy królewskiej – złote jabłko oraz berło.

Herb Rosji, źródło: Wikipedia Commons

Jak zmieniał się herb Rosji?

Po raz pierwszy użyto go w 1472 roku z okazji ślubu Iwana III Srogiego i księżniczki Zofii. Godło przez lata przechodziło wiele zmian, w niektórych okresach brakowało św. Jerzego albo orła. Trzy korony nad orłem pojawiły się, kiedy władzę w państwie przejęła dynastia Romanowów. Oficjalnie symbolizowały one Kazań, Astrachań i Syberię.

W 1698 roku orzeł zmienił kolor na czarny.

Z kolei w czasach cara Pawła I w 1799 roku wzbogacono godło o krzyż maltański, na którym umieszczono wizerunek św. Jerzego.

W późniejszych latach, aż do początków XX wieku, zmianom poddawano orła.

W 1918 roku herb z czasów caratu zastąpiła czerwona tarcza z sierpem i młotem oraz złotymi kłosami zboża, ozdobiona czerwoną gwiazdą.

Obecny wizerunek przywrócono po upadku ZSRR w 1993 roku.

Skomentuj symbol lub wpisz dodatkowe informacje

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Komentarze

Podobne symbole