codziennie nowe aktualizacje
Herb Katowic
Spis treści
Jak wygląda herb Katowic?
W herbie Katowic na żółtym tle widnieje czarny młot mechaniczny, jedno z urządzeń kuźniczych. Jego część stanowi koło zębate umieszczone z lewej strony herbu. Poniżej maszyny znajduje się brązy pasek symbolizujący drewnianą belkę, a tuż pod nią - niebieskie pole, oznaczające wodę.
Historia herbu Katowic
Po raz pierwszy symbol Katowic pojawił się w kształcie podobnym do obecnego na pieczęci gminnej z 1816 roku. Widniała na niej często nazwa miejscowości Bogutzerhammer - Kuźnica Bogucka, która była pierwszą osadą w miejscu dzisiejszego miasta. Co ciekawe, po nadaniu Katowicom praw miejskich przez króla Wilhelma I w 1865 roku nie zmieniono jej herbu - obowiązujący pozostał ten, którym posługiwała się wcześniejsza wieś. Był to ewenement wśród miast Górnego Śląska.
W drugiej połowie XIX wieku herb poddawano częstym, ale delikatnym zmianom. Dotyczyły one głównie kolorystyki, ułożenia młota i innych elementów.
W latach międzywojennych władze dążyły do zmian herbu, by pozbyć się "niemieckości". Jednak do tego nie doszło i w 1937 roku Ministerstwo Spraw Wewnętrznych zatwierdziło poprzedni herb z niewielkimi zmianami (m.in. w wyglądzie koła zębatego). W czasie II wojny światowej hitlerowskie władze powróciły do wersji z 1865 roku.
Obecny herb zatwierdzono w 2004 roku i nawiązuje swoim wyglądem do emblematu używanego w międzywojniu.
Komentarze