586 symboli w bazie
codziennie nowe aktualizacje

Symbol Supermana

Skąd wziął się symbol Supermana?

Superman (Clark Kent) jest fikcyjną postacią, stworzoną przez wydawnictwo DC Comics, a konkretnie przez Joe Shustera i Jerry’ego Siegela. Zadebiutował w Action Comics nr#1 z 1938 roku. Przy jej tworzeniu autorzy inspirowali się Robin Hoodem, Zorro, a także koncepcją nadczłowieka, opisaną przez Fryderyka Nietzschego. Wpływ na kreację Supermana miał też judaizm (szczególnie losy Mojżesza) i mitologia grecka (mit o Heraklesie).

Co oznacza symbol Supermana?

Charakterystyczny strój (niebieski kostium z czerwoną peleryną) i logo Supermana zapoczątkowały tradycję charakterystycznego ubioru superbohaterów, pochodzących z DC Comics np. Batmana, Green Lantern czy Wonder Woman. Symbol „S” na piersi bohatera początkowo miał oznaczać jedynie inicjał pierwszej litery jego pseudonimu, ale w filmie z 1978 roku wytłumaczono, że jest on herbem rodziny Supermana, pochodzącej z planety Krypton.

Jak wygląda symbol Supermana?

W pierwszym komiksie symbol składał się z czerwono-niebieskiej litery „S” umieszczonej na żółtej tarczy na kształt policyjnej odznaki. Później przybrała na kilka lat formę trójkąta. Ostateczny kształt – w formie przypominającej diament – po raz pierwszy użyty w został w animowanym serialu Superman z 1940 roku. Wówczas tarcza przybrała kolor czarny, a litera – czerwony. W 1978 roku, w pierwszym filmie z udziałem Christophera Reeve’a litera „S” przybrała kolor czerwony na żółtym tle. To najpopularniejsza wersja logo, aktualna do również we współczesnych produkcjach z przygodami Supermana, czyli „Człowiek ze stali” i „Batman vs. Superman: Świt sprawiedliwości”.

Symbol Supermana, źródło: https://commons.wikimedia.org/, autor LRP19PT, https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/deed.en

Gdzie znajduje się symbol Supermana?

Logo Supermana to nieodłączna część jego kostiumu. Znajdziemy je w komiksach z DC Comics, filmach i serialach o przygodach superbohatera. Strój Supermana stał się inspiracją dla innych dzieł popkultury – nosili go bohaterowie m.in. „Przyjaciół”. Motyw Supermena i jego logo znajdziemy na stekach produktów promujących filmy.

Skomentuj symbol lub wpisz dodatkowe informacje

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Komentarze

Podobne symbole