codziennie nowe aktualizacje
Jednorożec jako symbol
Spis treści
Czym jest jednorożec?
To mityczne stworzenie, z mitologii i legend, przedstawiane zwykle jako biały lub czerwono-czarny koń z pionowym rogiem umieszczonym pośrodku czoła. W V-IV w. p.n.e. pisał o nim po raz pierwszy Ktezjasz. Greccy badacze historii naturalnej byli przekonani o jego istnieniu. Jako kraj występowania wskazywali rejony Indii.
Na przestrzeni wieków jednorożcowi dodawano, w zależności od epoki, łeb jelenia, stopy słonia, nogi jelenia i ogon lwa. Według legend zwierzę cechowało się niezwykłą szybkością i zwinnością, trudno było je złapać. Podchodziło jedynie do dziewic i wówczas polowanie mogło okazać się skuteczne.
Co oznacza symbol jednorożca?
Motyw jednorożna za pomocą średniowiecznej sztuki szybko rozpowszechnił się w chrześcijańskim kręgu kultury. Bardzo często przedstawiano Matkę Boską w jego towarzystwie, z głową jednorożca na jej kolanach. W takim przedstawieniu symbolizował Chrystusa. Wierzono, że łzy i róg jednorożca mają moc oczyszczania wszystkiego i są lekarstwem na wszelkie choroby i problemy. Jednorożec symbolizuje łagodność, czystość, mądrość, inteligencję i siłę oraz wspaniałość.
W chrześcijaństwie dodatkowo nawiązuje do Chrystusa i stanowi symbol cnót, zbawienia, krzyża, dziewictwa, postu i śmierci. Dziś do tej listy niektóre źródła w kościele katolickim dopisują miłość homoseksualną i wolność seksualną. Symbol zaadaptowały niektóre ruchy LGBT.
Jak wygląda symbol jednorożca?
Najpopularniejsza, współczesna wersja symbolu to najczęściej biały lub srebrzysty koń z rogiem, umieszczonym centralnie na środku łba. Róg często bywa spiralnie skręcony, a grzywa tęczowa lub złota. Kolory tęczy przybiera też czasami ogon jednorożca.
Gdzie można spotkać symbol jednorożca?
Symbol jednorożca rozpowszechniła sztuka średniowiecza i renesansu. Dziś to popularny motyw dekoracyjny, wykorzystywany na wszelkich przedmiotach użytku codziennego. W heraldyce jednorożec to symbol Szkotów – występuje na ich herbach i oznacza suwerenność szkockiego narodu, który przez lata walczył o niepodległość.
Komentarze