521 symboli w bazie
codziennie nowe aktualizacje

Symbole na kartach

Skąd pochodzą symbole na kartach?

Pierwsze karty powstały w Chinach, w Europie popularność zyskały po wynalezieniu druku przez Johannesa Gutenberga. Do oznaczenia kart zaczęły powstawać różne symbole, najpopularniejsze pochodzą z Francji. Zastosowano tam podział na cztery kolory – karo, pik, trefl oraz kier. Z niemieckiego te same symbole nazywają się odpowiednio dzwonek, wino, żołądź i czerwień.

Klasyczna talia kart, składająca się z tych z cyframi, jak i z postaciami, cechuje się 4 kolorami. Kolory te nie są barwami kart, a symbolami, którymi są one znaczone. Wyróżniamy wzory:

Karo (dzwonek)

Karo to z francuskiego „carreau” czyli czworokątny – znak ten przyjmuje formę rombu o łukowato wygiętych bokach. Potocznie karo nazywane jest dzwonkiem.

Pik (wino)

Pik to symbol, którego nazwa pochodzi od francuskiego grotu („pique”), potocznie nazywa się go winem. Przyjmuje formę czarnego liścia w kształcie serca i elementem gałązki.

Trefl (żołądź)

Trefl to symbol w formie czarnego liścia koniczyny. Jego nazwa to po francusku „trefle” czyli właśnie koniczyna. Potocznie ten znak zwie się żołędziem.

Kier (czerwień)

Symbol kier to znak w formie czerwonego serca. Pochodzi od francuskiego „coeur”, co oznacza właśnie serce. Jego potoczna nazwa to czerwień.

Skomentuj symbol lub wpisz dodatkowe informacje

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Komentarze

Podobne symbole