586 symboli w bazie
codziennie nowe aktualizacje

Symbole na kartach

Skąd pochodzą symbole na kartach?

Pierwsze karty powstały w Chinach, w Europie popularność zyskały po wynalezieniu druku przez Johannesa Gutenberga. Do oznaczenia kart zaczęły powstawać różne symbole, najpopularniejsze pochodzą z Francji. Zastosowano tam podział na cztery kolory – karo, pik, trefl oraz kier. Z niemieckiego te same symbole nazywają się odpowiednio dzwonek, wino, żołądź i czerwień.

Klasyczna talia kart, składająca się z tych z cyframi, jak i z postaciami, cechuje się 4 kolorami. Kolory te nie są barwami kart, a symbolami, którymi są one znaczone. Wyróżniamy wzory:

Karo (dzwonek)

Karo to z francuskiego „carreau” czyli czworokątny – znak ten przyjmuje formę rombu o łukowato wygiętych bokach. Potocznie karo nazywane jest dzwonkiem.

Pik (wino)

Pik to symbol, którego nazwa pochodzi od francuskiego grotu („pique”), potocznie nazywa się go winem. Przyjmuje formę czarnego liścia w kształcie serca i elementem gałązki.

Trefl (żołądź)

Trefl to symbol w formie czarnego liścia koniczyny. Jego nazwa to po francusku „trefle” czyli właśnie koniczyna. Potocznie ten znak zwie się żołędziem.

Kier (czerwień)

Symbol kier to znak w formie czerwonego serca. Pochodzi od francuskiego „coeur”, co oznacza właśnie serce. Jego potoczna nazwa to czerwień.

Skomentuj symbol lub wpisz dodatkowe informacje

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Komentarze

Podobne symbole